Misje w roku 350-lecia konsekracji kościoła w Czaczu

W roku 2018 parafia w Czaczu obchodzi jubileusz 350-lecia konsekracji kkościoła. Pierwszym ponktem tych obchodów są Misje Święte, mające na celu odnowę życia religijnego. Zadania głoszenia nauk misyjnych podjął się O. Jaochim Kusz ze zgromaszenia Ojców Oblatów.

Symboliczne przekazania przez księdza proboszcza Piotra Markiewicza troski o głoszenia Słowa Bożego i posługi w konfesjonale odbyło się w niedzielę 8 kwietnia 2018 roku przed Mszą Świętą o godz. 11.00.

W niedzielę o godz. 15.00 O. Joachim poprowadził nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Na ołtarzu ustawione były relikwie błogosławionej Karoliny Kózkównej, przywiezione na czas misji przez O. Joachima.

Parafia Czacz  Parafia Czacz

W poniedziałek w ramach misji rozpoczęły się rekolekcje dla uczniów Zespołu Szkół w Czaczu. Tematem pierwszej nauki był grzech pierworodny, przez który człowiek utracji szatę łaski Bożej. Nauka dla starszych klas dotyczyła X przykazań i warunków sakramentu pokuty.

Podczas wieczornej Mszy Świętej zostały uroczyście wniesione do kościoła tablice X przykazań.

Parafia Czacz  Parafia Czacz Parafia CzaczParafia Czacz  Parafia Czacz

Nauka stanowa dla małżonków - żon i mężów na temat odnowienia WIARY zakończyła poniedziałkowe nauki misyjne.

Wtorek, to w planie misji dzień modlitwy za zmarłych. Podczas porannej Mszy Świętej zostały poświęcone kwiaty na groby bliskich zmarłych. Wieczorem, przy akompaniamencie zbliżającej się burzy, w procesji poszliśmy na cmentarz. Tam zastały odmówione modlitwy za zmarłych z naszych rodzin i wszystkich pochowanych na terenie naszej parafii.

Środa to dzień modlitwy za chorych i sędziwych parafian. Podczas porannej Mszy Świętej 113 osób przyjęło sakrament namaszczenia chorych.

Parafia Czacz  Parafia Czacz

W środę zostały odprawione Msze Święte kończące rekolekcje dla Zespołu Szkół w Czaczu. W naukach rekolekcyjnych O. Joachim posłużył się porównaniem życia i dokonywanych przez nas wyborów do uczestniczenia w ruchu drogowym, w którym obowiązują różna znaki, a w życiu przykazania i sumienie, w którym dokonujemy wyboru drogi życia. Uczniowie mieli możliwość ucałowania relikwii błogosławionej Karoliny Kózkównej.

Wieczorna MszaŚwięta połączona była z nauką dla małżonków i odnowieniem ślubowań małżeńskich. O.Joachim najpierw pokazał koszyczek z różnymi kłębkami nici i wełny - każdy z nas otrzymuje nić życia, którą w różny sposób splata, często nie widząc sensu swoich wysiłków. Jeśli w naszym życiu będzie Chrystus, to możemy odkryć jego wartość, sens i piękno - co ukazuje druga strona obrazu z zaplecionymi nitkami - rodzina w której centrum jest Chrystus. Po uroczystym odnowieniu przyrzeczeń widoczną radość sprawił wzajemny pocałunek męża i żony.

Czwartek był dniem modlitw o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Powołania kształtują się w rodzinie, to rodzice nawet przed poczęciem dziecka mogą Bogu wyrazić zgodę na łaskę powołania do służenia Bogu ich dziecka.

Parafia Czacz  Parafia Czacz

Piątek to dzień modlitwy przebłagalnej i oddania czci krzyżowi, na którym Chrystus umarł dla naszego zbawienia. Po zakończeniu Mszy Świętej można było uczłować relikwie błogosławionej Karoliny Kózkównej.

Parafia Czacz  Parafia Czacz

W sobotę do udziału w Misjach zostali zaproszeniu rodzice z dziećmi oraz matki w stanie błogosławionym. Podczas nauki O. Joachim posłużył się święcą z ołtarza. Jest ona ustawiona na podstawie, ma ozdobną część zewnętrzną, w której jest wkład z oliwą, ale aby świeciła, potrzebny jest płonień, który świecę zapali. w rodzinie fundament daje łaska sakramentu małżeństwa, potrzebna jest wiara i jej praktykowanie oraz zapalenie płomyka wiary w sercach dzieci. Na zakończenie dzieciom i rodzicom O. Joachim udzielił błogosławieństwa.

Parafia Czacz  Parafia Czacz  Parafia Czacz  Parafia Czacz  Parafia Czacz  Parafia Czacz  Parafia Czacz  Parafia Czacz  Parafia Czacz  Parafia Czacz  Parafia Czacz

Od środy do soboty dzień kończył Apel Jasnogórski połączony z nauką misyjną, ucałowaniem relikwi Błogosławionej Karolinu Kózkównej, zrobieniem sobie nawzajem znaku krzyża na czole i "bajką na dobranoc" zawierającą przykład moralnego postępowania.

Parafia Czacz  Parafia Czacz  Parafia Czacz

Misje Święte zakończyły sie w niedzielę 15 kwietnia. Misjonarz O. Joachim Kusz na znak zakończenia Misji Świętych sumbolicznie zwrócił księdzu proboszczowi parafię wręczając ewangeliarz, stułę i klucze od kościoła. Po każdej Mszy Świętej wychodziliśmy pod krzyż misyjny. Były tam odmawiane modlitwy w intencjach papieża oraz O. Joachim udzielał błogosławieństwa połączonego z możliwością uzyskania odpustu zupełnego, poświęcał krzyże i różańce. Do krzyża misyjnego została przymocowana pamiątkowa tabliczka informująca o odbytych w 2018 roku Misjach Świętych.

Parafia Czacz Parafia Czacz Parafia Czacz  Parafia Czacz  Parafia Czacz  Parafia Czacz  Parafia Czacz Parafia Czacz Parafia Czacz  Parafia Czacz  Parafia Czacz  Parafia Czacz  Parafia Czacz

Wydrukuj tekst...