O parafii

Historia parafii i kościoła w Czaczu

Parafia powstała w XIII wieku. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowano w stylu gotyckim na przełomie XIII i XIV wieku. Z tego okresu pozostała duża część murów kościoła zbudowana z cegły gotyckiej kładziona w stylu wendyjskim (położenie cegieł – dwa lica, jedna główka). Pierwsza wzmianka w dokumentach o kościele w Czaczu pochodzi z 1401 roku. W roku 1653 Wojciech Gajewski z Błociszewa na dotychczasowych ścianach wzniósł nowe sklepienie kościoła w stylu baroku polskiego. Kościół powtórnie konsekrował biskup Maciej Kurski 3 czerwca 1668 roku.

Parafia Czacz

W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Szkaplerznej z roku 1655. Obraz przedstawia wizję, jaką miał generał zakonu karmelitów Św. Szymon Stock – Matka Boża podaje Szymonowi szkaplerz, jako znak ratunku dla zakonu i tych, którzy szkaplerz noszą. Przy kościele są pochowani między innymi:
- Ks. Jan Wiśniewski (1864 – 1910) pracował w Czaczu przez 44 lata. Jest założycielem pierwszego Kółka Rolniczego na Wielkopolskę w Dolsku.
- Ks. Józef Marciniak, (zm. 1931), generalny dyrektor Unii Apostolskiej w Polsce.
- Ks. Kazimierz Pankowski - ostatni przedwojenny proboszcz
- Ludwika i Jan Żółtowscy – ostatni przedwojenni właściciele Czacza.
Kościół posiada zabytki z XVII i XVIII wieku.

Wydrukuj tekst...