Dodano: 2012-02-03, Światowy Dzień Chorego 11.02.2012 r.

KURIA METROPOLITALNA                                       Poznań, dnia 1 lutego 2012  roku

ul. Ostrów Tumski 2                                                                                             N. 485 /2012

tel.  +48 61 851 28 00

kuria@archpoznan.org.pl

www.archpoznan.pl

dotyczący XX Światowego Dnia Chorego

Przewielebny Księże Proboszczu!

W sobotę 11 lutego, w dniu w którym przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes obchodzić będziemy XX Światowy Dzień Chorego.

W związku z tym prosimy w niedzielę 5 lutego 2012 r., szczególnie w parafiach Poznania i okolic, o przekazanie podczas ogłoszeń parafialnych następujących komunikatów:

1.   „Z okazji XX Światowego Dnia Chorego pod auspicjami Katolickich Stowarzyszeń Lekarzy, Pielęgniarek i Farmaceutów, Urzędu Miasta Poznania – Wydziału Zdrowia                i Spraw Społecznych oraz Caritas Archidiecezji Poznańskiej odbędzie się                                 w sobotę 11 lutego w godz. 10.00 – 14.00 w Centrum Caritas przy Rynku Wileckim 4a            w Poznaniu kolejna tzw. „biała sobota”. Bezpłatnych porad medycznych będą udzielali lekarze specjaliści. Natomiast pielęgniarki wykonają pomiary ciśnienia krwi, cholesterolu i cukru. Zainteresowanych prosimy o zabranie dokumentacji medycznej”.

2.   „W niedzielę 12 lutego o godzinie 13.30 Ksiądz Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki odprawi uroczystą Mszę św. a po niej także nabożeństwo eucharystyczne z błogosławieństwem lourdeskim w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu na ul Głogowskiej. Po Eucharystii w Domu Katolickim odbędzie koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty” z Pobiedzisk. Wszystkich chorych, niepełnosprawnych i posługującym chorym zapraszamy.”

Jednocześnie informujemy, że w związku z tegorocznymi obchodami Światowego Dnia Chorego zostały podjęte również inne inicjatywy:

• 8 lutego o godz. 10.30 spotkanie Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z kapelanami szpitalnymi w Archiwum Archidiecezjalnym.
  • 11 lutego o godz. 17.00 w Centrum Kongresowo- Dydaktycznym UM w Poznaniu panel dyskusyjny „Po co żyć? – o sensie życia. Po nim koncert Jacka Kortusa – laureata Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (zaproszenia do odebrania w Parafiach a także w Centrum Caritas na Rynku Wileckim w Poznaniu)
    • 11 lutego zachęcamy, aby zaprosić w Parafiach chorych na jedną ze Mszy świętych. Tam, gdzie to możliwe można zorganizować specjalną Mszę św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia. Tych, zaś którzy nie mogą przybyć do świątyni, należy odwiedzić z Komunią św., korzystając z posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
    • Bezpłatne badania znamion barwnikowych, pieprzyków urządzeniem wykrywającym wczesne stadium nowotworów skóry. W godz. od 11.00 do 18.00                  w następujących parafiach naszej Archidiecezji:

- 11 lutego parafia św. Wawrzyńca w Pniewach

- 13 lutego siedziba Domu Dziecka Caritas w Lesznie

- 14 lutego parafia św. Andrzeja Boboli w Rawiczu

- 15 lutego parafia NMP Wniebowziętej w Kościanie

- 16 lutego parafia Miłosierdzia Bożego w Obornikach

- 17 lutego parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu.

• Dziękując za przekazywanie chorym i starszym parafianom informujemy, że w lutowym numerze zostanie zamieszczony pełny tekst Orędzia Benedykta XVI na Światowy Dzień Chorego. Prosimy także o dalszą współpracę aby miesięcznik ten docierał do każdego chorego w naszej Archidiecezji.Listu do Chorych

Biskup Grzegorz Balcerek

Wikariusz Generalny