Dodano: 2014-11-15, Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Niedziela, 16 listopada 2014

Czcigodny Księże Proboszczu!

W 3. Niedzielę listopada Krajowe Duszpasterstwo Kierowców (KDK) i MIVA Polska zapraszają
do upamiętnienia ofiar wypadków drogowych.
Rokrocznie na drogach naszej Ojczyzny giną tysiące osób, a dziesiątki tysięcy odnoszą rany. W 2013 roku wydarzyło się Polsce ponad 35 tys. wypadków, w których śmierć poniosło 3 371 osób, a 44 000 odniosło obrażenia. O tym słyszymy codziennie w mediach. Duszpasterze zaś często uczestniczą w bólu i cierpieniach poszczególnych osób i rodzin z powodu wypadków.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jest szczególną okazją, by modlić się za tych, którzy odeszli z tego świata w sposób tak nagły i niespodziewany, i wypraszać dla nich łaskę wiecznego zbawienia. Należy też pamiętać o tych wszystkich, którzy przeżyli wypadki drogowe i noszą duchowe i cielesne zranienia.
Św. Jan Paweł II przemawiając w 1998 roku z tej okazji powiedział m.in.: Wyrażam nadzieję, że dzięki obchodom tego dnia – kierowcy zawsze będą postępować odpowiedzialnie, okazując szacunek zarówno do ludzkiego życia, jak i dla zasad bezpieczeństwa na drogach.

MIVA Polska i KDK zachęcają też do propagowania wśród wiernych noszenia elementów odblaskowych przez pieszych po zmroku (są one obecnie obowiązkowe poza terenem zabudowanym). Odblaski mogą ochronić życie wielu pieszych, ponieważ ponad 1/3 ofiar śmiertelnych to właśnie piesi. Wielu z nich żyłoby do dziś, gdyby mieli na sobie odblaski.

MIVA Polska przygotowała odblaski życia w formie naklejanych pasków lub przypinanych znaczków z wizerunkiem św. Krzysztofa. Można je zamówić w Biurze MIVA w Warszawie. Kontakt: biuro@miva.pl lub tel. (22) 678 59 83. Przy okazji rozdawania takich odblasków MIVA Polska prosi w ramach 3. edycji akcji Ratujemy Życie - misyjny ambulans o wsparcie projektu na zakup ambulansu do szpitala misyjnego w Ugandzie (więcej informacji na ten temat w Biuletynie Informacyjnym MIVA Polska).

Ks. Jerzy Kraśnicki, Dyrektor MIVA Polska
Ks. dr Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców

Więcej informacji na stronach:

www.duszpasterstwokierowcow.pl
www.miva.pl