Dodano: 2013-11-01, Apel Komendanta Policji

Ekscelencjo, Księże Arcybiskupie.

Każdego roku na drogach naszego kraju ma miejsce około kilkadziesiąt tysięcy wypadków drogowych, czyli zdarzeń, w których przynajmniej jedna z osób w nim uczestnicząca ginie lub odnosi obrażenia ciała. Pocieszającym jest fakt, że każdego roku liczba tych tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych spada. Jeszcze 10 lat temu Policja odnotowywała 51.078 wypadków, w których 6.640 osób zginęło, a 63.900 osób odniosło obrażenia ciała. Ubiegły rok przyniósł kolejne spadki w „czarnych" policyjnych statystykach. W 2012 roku, w 37.046 wypadkach drogowych śmierć poniosło 3.571 osób, a 45.792 zostały ranne. W Wielkopolsce, w 2.565 wypadkach, 315 osób zginęło, a 3.085 odniosło obrażenia ciała.

Pomimo notowanego corocznie spadku wypadków drogowych, osób zabitych i rannych w tych wypadkach, udział pieszych, jako ofiar tych zdarzeń drogowych od lat jest niezmienny. Blisko co trzecia osoba, która ginie na polskich drogach i co piąta, która zostaje ranna to pieszy.

Taki stan rzeczy, determinuje Policję do poszukiwania nowych, a czasami niekonwencjonalnych metod dotarcia do społeczeństwa z przesłaniem poszanowania przepisów prawa o ruchu drogowym, w trosce o życie i zdrowie ludzkie.

Od szeregu lat Policja zawsze może liczyć na pomoc duchowieństwa przy realizacji działalności profilaktycznej. Przykładem są tu listy do wiernych, odczytywane na Mszach Świętych, opracowanie 10 przykazań kierowcy i dystrybucja wśród kierowców obrazków z wizerunkiem Świętego Krzysztofa z modlitwą kierowcy i wspomnianymi przykazaniami, a także wspólne przedsięwzięcia profilaktyczne.

Zwracam się, zatem z prośbą do Waszej Ekscelencji o wystosowanie listu do wiernych, w którym poruszony będzie problem wypadkowości, szczególnie wśród pieszych uczestników ruchu, z przesłaniem konieczności przestrzegania przepisów prawa w tej materii oraz z apelem o używanie przez pieszych elementów odblaskowych, które znacznie podnoszą poziom ich widzialności na drodze, a co za tym idzie też bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że list taki, wsparty autorytetem Jego Ekscelencji pozwoli na dotarcie do wszystkich wiernych naszego województwa, szczególnie do mieszkańców wsi i małych miast, gdzie sytuacja w zakresie bezpieczeństwa pieszych jest najgorsza.

APEL

WIELKOPOLSKIEGO KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO POLICJI DO MIESZKAŃCÓW WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO.

Szanowni mieszkańcy Wielkopolski!

Pocieszającym jest fakt, że corocznie liczba tych tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych spada. Ubiegły rok był najbezpieczniejszy od lat, nie tylko w kraju, ale także w Wielkopolsce. Jednak w 2.565 wypadkach, 315 osób zginęło, a 3.085 odniosło obrażenia ciała.

Śmierć na drodze, to nie tylko tragedie ofiar, ale także nieopisane tragedie ich najbliższych: ojców, matek i dzieci. To również wielkie tragedie dla sprawców, którzy z konsekwencjami zabicia człowieka lub jego okaleczenia zmagać się będą przez lata, a w swoich sumieniach, z pewnością do końca swojego życia.

Pomimo notowanego spadku wypadków drogowych, osób zabitych i rannych w tych wypadkach, udział pieszych jako ofiar tych zdarzeń drogowych od lat jest niezmienny. Blisko co trzecia osoba, która ginie na polskich drogach i co piąta, która zostaje ranna, to pieszy.

Nie ulega wątpliwości, że piesi są najbardziej zagrożoną grupa uczestników ruchu drogowego. Kierowcę w samochodzie chroni pancerz w postaci karoserii samochodu, chronią go pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne - pieszego nie chroni nic.

APELUJĘ DO PAŃSTWA O ROZWAGĘ, ROZSĄDEK ORAZ O POSZANOWANIE PRZEPISÓW PRAWA !

PROSZĘ, ABYŚCIE JAKO PIESI BYLI WIDOCZNI DLA KIERUJĄCYCH SAMOCHODAMI.

Bycie widocznym oznacza jednocześnie bycie bezpiecznym.

Późna jesień, zima i wczesna wiosna, to okres w którym piesi są najbardziej narażeni na potrącenia przez pojazdy. Wcześnie zapadający zmrok, ograniczona widoczność spowodowana mgłą lub opadami atmosferycznymi potęgują to zagrożenie. Zdecydowana większość pieszych i rowerzystów poruszających się po zmroku poza obszarem zabudowanym jest niewidoczna dla kierujących pojazdami. Rzadkością jest widok pieszego wyposażonego w elementy odblaskowe lub rowerzysty posiadającego kompletne oświetlenie roweru. To nie wstyd - to wielka mądrość gdy człowiek chce być widoczny i chce zrobić wszystko co może, aby przeżyć. Po zmroku postać człowieka idącego drogą, ubranego dodatkową w ciemną odzież jest niewidoczna. Elementy odblaskowe na odzieży pieszego pozwalają na zauważenie go z odległości minimum 150 metrów lub większej. Pieszy da w ten sposób szansę kierującemu na wczesne zauważenie siebie i właściwe zareagowanie, a sobie na przeżycie.

SZANUJMY SWOJE ŻYCIE - TO PRZECIEŻ DAR NAJCENNIEJSZY.

Inspektor Rafał Batkowski

Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji